Żeń-szeń jest obecnie jednym z najpopularniejszych środków roślinnych stosowanych przez osoby prowadzące aktywny, intensywny tryb życia. Pomaga przezwyciężyć sttres spowodowany nadmiarem pracy i obowiązków, szybciej i efektywniej radzić sobie z codziennymi zadaniami. Mimo tego wydaje się, że nadal nie docenia się go wystarczająco. Tymczasem na Dalekim Wschodzie korzeń żeń-szenia stosuje się od wieków, jako lek na wszelkie dolegliwości.
Jesień i zima to czas, który daje się we znaki – zmęczenie, ospałość, brak motywacji, bóle głowy.. Czym się wzmocnić, aby zyskać więcej energii i chęci do działania? Na przykład żeń- szeniem. Dlaczego? Streszczając jego liczne właściwości, można je uszeregować następująco:
- zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną;
- poprawia ogólną przemianę materii;
- przeciwdziała zmęczeniu;
- neutralizuje wolne rodniki;
- reguluje ciśnienie;
- działa uodparniająco na choroby (poprzez aktywację białych ciałek krwi);
- pomaga w walce z nadwagą;
- zapobiega przeziębieniom i grypie;
- zwiększa odporność na stres;
- sprawdza się w okresach zwiększonego wysiłku umysłowego – poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania;
Aktywne składniki żeń-szenia, ginsenozydy stymulujące, dodają energii i wzmagają psychofizyczną sprawność organizmu w okresach wzmożonego wysiłku. Wyciąg z żeń-szenia poprawia wykorzystywanie tlenu przez komórki, co pozwala na zmniejszenie zmęczenia. Badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że osoby zażywające ten właśnie ekstrakt żeń-szenia zwiększyły swoją aktywność fizyczną o 70% i nastąpiła u nich poprawa samopoczucia o 50%w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. Dzięki stosowaniu ekstraktu żeń-szenia odczuwamy mniejsze zmęczenie w trakcie codziennych obowiązków tak w pracy jak i w domu. Poprawia się nasze samopoczucie, znajdujemy dodatkową energię na dodatkowe czynności - spacer, ćwiczenia na siłowni, czy bieganie. Żeń-szeń powoduje też, że po intensywnym wysiłku fizycznym odczuwamy mniejsze bóle mięśniowe, tzw. "zakwasy".
Jeśli więc czujesz się osłabiony, wyczerpany, znajdujesz się pod wpływem stresu, masz kiepską kondycję fizyczną – sięgnij śmiało po żeń-szeń. Pierwsze efekty powinno się zauważyć już po 2-3 tygodniach. Pamiętaj jednak, aby nie przyjmować suplementu dłużej niż trzy miesiące. Po takim okresie należy zrobić kilka tygodni przerwy, ponieważ żeń-szeń także można przedawkować!
Brałem to w okresie letnim przy naprawde wzmożonym wysiłku i chyba pomagało, bo aż sam się dziwiłem że miałem tyle sił w takie upalne dni. Ale fakt, że również zależy to od tego, co jemy i pijemy. Także to jest jeden z wielu dodatków ale działa - moje nogi mogą to potwierdzić. Pozdrawiam Biegaczy!
ReplyDelete