Sep 25, 2012

Ruch rąk podczas biegania




         Bieganie wpisane w człowieczą naturę jest proste niczym budowa cepa. Motorem każdego biegacza są nogi, bez których bieganie byłoby niewykonalne, chyba że, ktoś by zapragnął biegać na rękach. Dla większości uprawiających bieganie wydaje się, że decydującą pracę wykonują nogi, zaś poruszanie rękoma to już mało istotny dodatek. Nic bardziej błędnego…

            W poprawnej technice biegu nasza uwaga powinna być skierowana nie tylko na pracy nóg. Faktem jest, że to właśnie dzięki dolnym kończynom mamy możliwość przemieszczania się, jednak synchronizacja pracy rąk z pracą nóg doprowadzi nas do właściwej techniki biegu. Spowoduje to, że w znacznym stopniu zmniejszymy ryzyko kontuzji, a także możemy przybliżyć się do nowych rekordów życiowych. Można by również nadmienić o  walorze estetycznym, gdzie na trasach biegowych spotyka się biegaczy z dziwacznym stylem biegu - "połykacze kija" (przesadnie wyprostowani), ''skradający się'' (zgarbieni) ,  "szczudlarze" (biegający na wyprostowanych nogach), "wiatraki", czyli ruszający rękoma na wszystkie strony świata itd. Niestosowne byłoby naśmiewanie się z biegających w takim stylu, gdyż nie są oni do końca świadomi swojej nienależytej techniki. Przecież najważniejszym w tym wszystkim jest, aby przekroczyć próg domu i coś zmienić w swoim mało ruchliwym życiu. Tak więc ten artykuł niech was wszystkich nie zniechęci, ale uświadomi, co można jeszcze polepszyć w treningach.
           
            Niektórzy mogą zacząć pytać dlaczego praca rąk w bieganiu jest tak istotna? Wystarczy spróbować podczas treningu w trakcie biegu rozłożyć ręce wzdłuż tułowia i zaobserwować różnicę. Można też podczas stania w miejscu zacząć ruszać rękoma usytuowanymi blisko ciała. Wnioski?
           
            A teraz oto kilka porad, jak poruszać prawidłowo rękami.
  • Najważniejszą rzeczą jest ograniczenie ruchu barków i prowadzenie rąk w linii prostej, do przodu. Nie na boki!
  • Nie dopuszczamy, aby dłonie wychodziły poniżej linii bioder, albo powyżej linii barków. Praca rąk odbywa się na wysokości ciała: od bioder do barków. Pamiętać należy również, aby ręce trzymać blisko ciała - szeroko odstawione łokcie od ciała to zły nawyk.
  • Kolejny często stosowany błąd to silne zaciskanie kciuka bądź całej dłoni. Doprowadza to niepotrzebnie do zbyt dużego napięcia mięśni. Kciuk nie może być schowany wewnątrz zaciśniętej dłoni, gdyż powinien swobodnie spoczywać na palcu wskazującym. Najlepiej, aby nasze dłonie były zamknięte, a ich wewnętrzna część skierowana tak jakbyśmy chcieli klasnąć, co oznacza, że mają być skierowane ku sobie.
  • Łokcie wychodzić powinny za obręb pleców, jednak pamiętać trzeba o ruchu w przód, aby unikaj prowadzenia rąk zbyt mocno przed siebie
            Co prawda techniki i złych przyzwyczajeń nie da się zmienić ot tak z dnia na dzień, jednak kontrola i zwrócenie uwagi na kolejnych treningach pozwoli wyeliminować błędy i wdrożyć poprawne nawyki do naszego biegania.
            Nie ważne, czy biega się w zawodach, czy po prostu dla siebie. Poprawna technika biegu zmniejsza ryzyko kontuzji. Na sam koniec krótki film, jak nasze ręce powinny ‘biegać’ :)





No comments:

Post a Comment